
Dažniausios klaidos pradedant verslą
Kiekvieną dieną daugybė paprastų, normalių ir protingų žmonių ryžtasi pradėti savo verslą. Apžvelgdami šio sumanymo galimus pavojus, mažai kas iš jų žino, kaip lengvai galima išvengti spąstų, į kuriuos taip dažnai patenka pradedantieji verslininkai.
Jeigu esate pradinėje verslo kūrimo fazėje, turime Jus įspėti: stenkitės išvengti toliau vardijamų klaidų, tarsi nuo to priklausytų Jūsų gyvybė. Iš dalies, galima sakyti, kad tai ne tik vaizdinga metafora. Nuo to, ar sugebėsite išvengti klaidų versle, priklausys Jūsų finansinis gyvenimas. Turbūt neverta įrodinėti jo svarbos.
Tarkime, Jūs pradedate teikti santechnikos paslaugas. Aptarkime tuos spąstus, kuriuos, galbūt, net to nesuvokdami, verslininkai susikuria patys sau ir kurių Jūs turite pasistengti išvengti. Pateiksime 11 aspektų:
1. Kuriama darbo vieta sau, o ne verslas. Taip, iš pradžių Jūs būsite įtraukti į kasdienines operacijas, bet atminkite, kad galutinis tikslas yra iškelti verslą į kur kas aukštesnį lygį, nei tiesiog kasdieninį darbą, kuriame plušate diena iš dienos. Dirbkite taip, kad verslas augtų ir taptų ne tik paprasta darbo vieta. Kitaip tariant, dirbkite vardan verslo, o ne tik versle. Taigi, prisiminus mūsų pavyzdį, jeigu kuriate santechnikos verslą, neprivalote tiesiogiai užsiimti kanalizacijos ir vamzdžių tvarkymu, bet turite rūpintis tokiais verslo aspektais, kaip vadyba, darbuotojų parinkimas ir įdarbinimas, ir jų darbo įvertinimas.
2. Buvimas puikiu santechniku bet nenutuokimas, kaip parduoti santechnikos (ar kitokias) paslaugas. Jūsų ankstesni darbai yra tarsi praktika, galinti padėti vystyti savo verslą. Norėdami pradėti savo verslą, turite būti patyręs visose srityse, ne tik tose, kuriose vystysite verslą. Būkite įsitikinę, kad darbuose, kuriuos teko dirbti, atkreipėte dėmesį į visus aspektus, susijusius su Jūsų pradedamu verslu, nesvarbu, kokie jie buvo, svarbu, kad surentėte pagrindus mokydamiesi, kaip pradėti savo verslą.
3. Verslo partnerio susiradimas. Dauguma žmonių dalinasi kapitalu su verslo partneriu. Taip, egzistuoja pavyzdžių, kai partnerystė veikia, bet daugelis tokių verslo modelių nepasiteisina. Nebent esate visiškai garantuotas savo partnerio patikimumu.
4. Verslas pradedamas nuo nulio, užuot pirkus jau egzistuojantį modelį. Pradėjimas nuo nulio gali atrodyti nebrangus, bet tai kainuos labai daug brangiausio Jūsų turto – laiko. Nusipirkite nuvertėjusį verslą ir „pastatykite jį ant kojų“, vietoje to, kad pradėtumėte nuo nulio.
5. Galvojama, kad verslo idėja išsivystys į įmonę. Žmonės, kurie kuria sėkmingą verslą, nesikoncentruoja ties preke, paslauga ar išradimu, jie koncentruojasi ties puikios įmonės sukūrimu. Ir Jūs turėtumėte taip elgtis. Grįžtant prie mūsų pavyzdžio, – nesusitelkite per daug ties santechniko paslaugų suteikimu; susitelkite ties tuo, kaip santechniko paslaugas padaryti kuo labiau prieinamas ir patrauklias.
6. Per siaurai mąstoma. Daugelis pradedančiųjų verslininkų yra susikoncentravę ties uždirbamais pinigais, užuot kurdami naudą, kurdami kažką didingesnio ir įspūdingo. Svarbu priešakyje nuolat turėti aukštesnį tikslą ir siekti aukštumų.
7. Konkuruojama vien tik kainos atžvilgiu. Tai bene greičiausias kelias į bankrotą.
Verslo esmė – siekti naudos ir tai, kad mažinsite kainas, neatneš jokios naudos, atvirkščiai, mažins Jūsų pelną, esant didesnėms išlaidoms. Mokykitės apie rinkodarą ir pardavimus, kad galėtumėte išlikti kainų karuose.
8. Bandymas sutrumpinti savo kelią į sėkmę. Taupydami atlyginimų sąskaita ir bandydami visą darbą atlikti patys, Jūs pamirštate, kad niekas iš šalies nesukurs už Jus Jūsų verslo. Koncentruokitės ties verslo gerinimu, o ne kelių eurų sutaupymu.
9. Pigiai apmokamų darbuotojų samdymas. Gaunate tai, už ką mokate. Tinkamų darbuotojų samdymas yra ypač svarbus, tad nesamdykite pigesnės darbo jėgos. Geriau palaukite, kol rasite tinkamą darbuotoją.
10. Susikoncentravimas tik ties viena verslo sudedamąja dalimi. Verslo sėkmę lemia trys veiksniai:
- Pardavimai ir rinkodara;
- Finansai ir administravimas;
- Operacijos.
Jūsų užduotis visas šias sritis priversti dirbti unisonu, ne tik tą sritį, kurioje esate itin stiprus.
11. Vengimas testuoti ir skaičiuoti. Žinoti Jūsų verslui svarbius skaičius – gyvybiškai svarbu. Jūs negalite valdyti to, ko nesate apskaičiavę. Skaičiuokite viską nuo pirmosios dienos: pradedant tuo, kiek planų turite, baigiant tuo, kiek pardavimų atliekate.
12. Darbų atlikimas ir sumokėjimas tik vieną kartą. Raktas į sėkmę – dirbti ir sukurti ilgalaikius santykius. Išmokite struktūruoti savo klientus, Jūsų verslą ir jo uždirbamą pelną. Tokiu būdu sukursite sėkmingą verslą.
Jūs galėjote pastebėti, kad pateikėme 12, o ne 11 aspektų, į kuriuos turite atsižvelgti, pradėdami verslą. Taip pasielgėme, kad patvirtintume aksiomą, kad geras verslas visada atneša tai, ko tikėjotės, bet puikus verslas pateikia daugiau nei tikėjotės.