
Linų sėmenų aliejus Jūsų sveikatingumui
Linų sėmenų aliejus žinomas nuo seno. Dar Hipokratas apibūdino vaistines linų sėmenų aliejaus savybes. Garsusis antikos gydytojas naudojo sėmenų aliejų, kaip vaistą virškinimo trakto ligų prevencijai ir gydymui, nudegimams, įvairioms žaizdoms gydyti. Dar anksčiau, Egipte, šis aliejus naudotas kosmetiniais tikslais: kaip veido ir rankų kremas, plaukų kaukės atitikmuo. Egiptiečiai linų sėmenų aliejų taip pat naudojo įvairiems gydomiesiems įvyniojimams.
Tačiau, laikui bėgant, šis vaistinis aliejus prarado savo populiarumą, o žmonės vietoje jo ėmė vartoti alyvuogių ir saulėgrąžų aliejų. Vis dėlto, nuvertinti linų sėmenų aliejaus negalime. Ne be reikalo ši puiki gamtos dovana paskutiniuoju metu išgyvena renesansą. Linų sėmenų aliejus – be galo maistingas ir yra naudojamas kaip puikus žuvų taukų pakaitalas. Be kita ko, kur kas lengviau įsisavinamas ir virškinamas. Taigi šis aliejus – puiki alternatyva žuvies nevartojantiems vegetarams.
Pagrindinės gydomosios linų sėmenų aliejaus savybės
Dėl to, kad linų sėmenų aliejaus sudėtyje yra dideli kiekiai omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, šis aliejus prisideda prie medžiagų apykaitos procesų organizme normalizavimo. O reguliarus jo vartojimas padeda sumažinti cholesterolio kiekį ir kraujo klampumą, didina kraujagyslių elastingumą.
Šie teigiami pokyčiai organizme gali apsaugoti nuo miokardo infarkto, aterosklerozės, hipertenzijos, sumažinti koronarinės širdies ligos bei insulto, ir kraujo krešulių riziką. Be to, linų sėmenų aliejus normalizuoja visą žmogaus virškinimo sistemą: gerina kepenų funkciją, gydo gastritą, pašalina vidurių užkietėjimą, rėmens graužimą, pasižymi antiparazitiniu poveikiu.
Linų sėmenų nauda moterų sveikatai
Mokslininkai įrodė, kad linų sėmenų aliejus yra puiki profilaktinė priemonė prieš krūties vėžį. Jaunoms moterims patariama naudoti šį aliejų kaip papildą, gaminant maistą (jis netinkamas terminiam apdorojimui, bet galima juo papildyti salotas ir kitus patiekalus). Linų sėmenų aliejumi papildžiusios savo dietą, moterys sumažina tikimybę susirgti krūties vėžiu, nes šiame aliejuje esančios medžiagos suriša ir neutralizuoja krūties vėžio riziką galinčius sukelti junginius.
Tradiciškai linų sėmenų aliejus taip pat naudojamas, siekiant atsikratyti strijų. Į kelius šaukštelius sėmenų aliejaus įlašinkite 5-6 lašus rozmarino eterinio aliejaus. Gautu mišiniu ištepkite plotą, kuriame pasirodė strijos. Šis būdas atsikratyti strijų bus efektyvesnis, jei linų sėmenų aliejaus procedūras derinsite su masažu ir kosmetiniais įvyniojimais. Na, o damoms, trokštančioms tankių, stiprių ir ilgų blakstienų patariama prieš miegą pasitepti jas linų sėmenų aliejumi.
Taip pat, šis aliejus itin aktualus moterims, kurias kankina nemalonūs simptomai kritinių dienų metu, nes teigiamas omega riebalų rūgščių poveikis moters organizmui sušvelnina PMS simptomus. Linų sėmenų aliejų gali vartoti ir nėščios moterys, bei maitinančios motinos – sėmenų aliejaus vartojimas nėštumo metu teigiamai veikia tiek motiną, tiek kūdikį.
Kaip vartoti linų sėmenų aliejų?
Dėl didelės maistinių medžiagų koncentracijos 1–2 šaukštų linų sėmenų aliejaus per dieną pakanka dienos reikmėms patenkinti. Galite naudoti jį kaip atskirą produktą arba naudoti jį drauge su kitais patiekalais. Pavyzdžiui, galite pagardinti juo košes, bulves ir salotas (vietoje įprasto saulėgrąžų ir alyvuogių aliejaus).
Jei linų sėmenų aliejaus vartojimas iššaukė nemalonių pojūčių pilvo srityje arba pradėjote viduriuoti, patartina ne nutraukti jo vartojimą, o sumažinti suvartojamą kiekį. Paprastai šalutinis poveikis išnyksta per 3–4 dienas. Siekdami pagerinti linų sėmenų teikiamą poveikį, galite kartu su juo vartoti kefyro, jogurto, varškės, burokėlių, morkų ir raugintų kopūstų. Kartu jie veiks daug geriau, negu atskirai. Taip pat yra specialių linų sėmenų aliejaus kapsulių.