Investuotojų švietimas

Investuotojo pradžiamokslis

Investuotojo pradžiamokslis

Investicijos – tai priemonės, kurios yra įdedamos į atitinkamus komercinius procesus arba finansinį instrumentą, siekiant pelno. Šiuolaikinei ekonomikai investavimas – vienas svarbiausių ir reikalingiausių procesų. Žiūrint iš ekonominės pusės, bet kurias lėšas galima leisti dviem būdais: arba paslaugų, ar daiktų pirkimui, arba taupyti ir kaupti jas. Jeigu lėšos necirkuliuoja – tai, tuo pačiu, sumažina jų vertę (kaip infliacijos pasekmė), o, globaliu mastu, sumažina apyvartą ir iššaukia krizę.

Taigi, jeigu lėšos priklauso vienam ar kitam subjektui (fiziniam ar juridiniam asmeniui), tai investavimas – praktiškiausias ir daugiausiai naudos atnešantis taupymo būdas ir, tuo pačiu, – galimybė padidinti turimus finansus. Investavimui priskirti galima net banko sąskaitos atidarymą, nes gaunamas lėšas bankas paskirsto savo nuožiūra, investuodamas į komercinius projektus ir pan.

Investicijų tipai

Finansinės investicijos

Finansinės investicijos – tai daugiausia vertybiniai popieriai, suteikiantys teisę investuoti į kokį nors materialųjį ar nematerialųjį turtą netiesiogiai. Pagrindiniai vertybiniai popieriai yra šie:

1. Akcijos – vertybiniai popieriai, kuriuos įsigijęs investuotojas tampa akcinės bendrovės bendrasavininkiu. Net labai nedidelio akcijų kiekio įsigijimas suteikia galimybę dalyvauti ar bent jau prisidėti prie akcinės bendrovės valdymo. Akcininkas įgauna teisę dalyvauti visuose akcinės bendrovės valdymui skirtuose susirinkimuose, pasitarimuose, taip pat, – gauti išsamią ir patikimą informaciją apie jos būklę ir, o tai maloniausia dalis, – gauti dividendus.

2. Obligacijos – skolos vertybiniai popieriai. Šis žodis kyla iš anglų kalbos žodžio „оbligation“, kurio pirminė reikšmė – įsipareigojimas. Obligacijos – tai vertybiniai popieriai, kurie patvirtina, kad viena ar kita įmonė arba vyriausybė paėmė skolon iš kreditoriaus tam tikrą sumą ir privalo grąžinti šiuos pinigus galutinai ir su procentais už naudojimąsi. Įmonės obligacijų pirkėjas tampa jos kreditoriumi, o ne bendrasavininkiu, kokiu galėtų tapti nusipirkęs bendrovės akcijų. Procentas, kuris bus priskaičiuotas, visada aptariamas iš anksto, tai reiškia žemą rizikos lygį, būtent todėl obligacijų nešamas pelnas yra nedidelis.

3. Investicinis fondas – tai daugelio investuotojų vienoje vietoje sutelkti pinigai, kuriuos fondas investuoja į akcijas, obligacijas ar kitas finansines priemones pagal nusistatytą fondo strategiją. Norėdami pasirinkti fondą, turite žinoti, kokiam laikui planuojate investuoti, kokį rizikos lygį žadate pasirinkti, kiek norite uždirbti. Galite kas mėnesį investuoti nusistatytą pinigų sumą arba investuoti didesnę sumą iš karto.

Nefinansinės investicijos:

Nefinansinės investicijos – tai investicijos į materialųjį turtą. Dažniausios nefinansinės investicijos yra dviejų rūšių:

1. Investicijos į nekilnojamąjį turtą. Ši investavimo sfera ganėtinai pelninga, tuo atveju, jeigu ekonomika stabiliai vystosi. Tačiau, krizės atveju, galimas tiek aukštas pelnas, tiek lėšų praradimas dėl NT objekto kainos smukimo. Investicijos į nekilnojamąjį turtą skirstomos pagal tai, ar neša pastovias pajamas, ar – ne. Pastovias pajamas investuotojas gauna nuomodamas nusipirktą būstą ir, gaudamas, reguliarias mėnesines pajamas už komercinių ar gyvenamųjų patalpų nuomą. Tokiu būdu, jis turi galimybę padengti palūkanas bankui.
Tačiau, jeigu turite žemės sklypą, kurio paskirtį tik žadate pakeisti ir, dėl to, kurį laiką negalite jo parduoti, tai bus investicija į nekilnojamąjį turtą, kuri pastovių pajamų neneša. Tačiau, netgi pirmasis būdas, kuris atrodo patrauklus dėl pastovių pajamų, turi savų trūkumų: būtinybė mokėti mokesčius ir nuolat stebėti nuomojamo objekto būklę ir būti užtikrintam, kad nuomininkai nevėluos sumokėti nuomą ir kt.

2. Kolekcinės vertybės, žaliavos: Šią investicijų rūšį kartais vadina investicijomis į aistrą, t. y. į tai, kuo žavitės: paveikslus, kitus meno kūrinius, automobilius ar brangiuosius metalus bei akmenis. Tai, turbūt, stabiliausias ir seniausias investicijų būdas. Nuo senų senovės, neturėdami kitų patikimų investicijų rūšių, žmonės kartas nuo karto investuodavo į auksą, sidabrą ir kitus metalus. Šių investicijų vertė neabejotinai auga, tačiau trūkumas – tas, kad investuoti nedidelę sumą, praktiškai, neįmanoma, dėl to, kad pirminė tokių daiktų įsigijimo vertė yra gana didelė.

Apibendrinimas

Taigi Jums rinktis, kokią investicijų rūšį pasirinksite. Tačiau norime patarti neskubėti ir žinių semtis ne tik skaitant, bet ir gyvai bendraujant (su bankų konsultantais ar kitais su investavimu puikiai susipažinusiais žmonėmis). Kai jau galutinai apsispręsite, kur norite investuoti, visada omenyje turėkite galimą riziką. Deja, investavime, kaip ir gyvenime, galioja taisyklė, kad rizika kartais gimdo puikius rezultatus, o kartais, nors ir labai gaila, gali smarkiai nudeginti.